Vzdušné rastliny

vzdusne rastliny v pohari

Vzdušné rastliny sú rastliny, ktoré žijú bez koreňovej sústavy a substrátu. Pre svoj život nevyžadujú žiadnu pôdu či už ide o substrát, hydropóniu alebo čokoľvek iné. Živiny dostávajú výhradne zo vzduchu, vody alebo zvyškov z okolia (dusičnany, soli…). Rastú na iných rastlinách alebo povrchoch, najčastejšie stromoch, bez toho, aby na nich parazitovali. 

tilandsie

Vzdušná rastlina pochádza z gréckeho výrazu epifyt, čo znamená “na vrchu rastliny”. Pod vzdušné rastliny patria viaceré čeľade ako Bromeliaceae, Orchidaceae, Cactaceae a niektoré Paprade

Bromeliaceae – Tillandsia, Guzmania

Orchidaceae – Phalaenopsis

Cactaceae – Patria sem kaktusy z dažďových pralesov – Vianočný kaktus, Veľkonočný kaktus, Rhipsalis, Epiphyllum anguliger

Paprade – Staghorn Fern (Parohovec) 

Pôda

Tillandsiu môžete pestovať v otvorenej nádobe s kamienkami alebo pieskom, no ideálne na skrinke, na kuse dreva, na poličke, na lampe alebo len tak priviazanú či voľne položenú v priestore, kvôli cirkulácií vzduchu v jej okolí (a získavaniu živín zo vzduchu). Môžete z nich taktiež vytvoriť pekné aranžmány v suchých teráriách alebo ako doplnok do sušených kytíc. K životu nepotrebujú žiadnu pôdu. Iné spomenuté druhy vyššie vyžadujú dobre priepustnú pôdu. 

tillandsia umiestnenie

Svetlo

Jasné, nepriame svetlo. Priame slnko by mohlo rastlinu spáliť. Ideálne je doobedné slnko na východnej strane či južná alebo západná strana. 

Voda

Tillandsie je možné zalievať 2 spôsobmi:

  1. Ponorením do vody – Tillandsiu alebo vzdušnú rastlinu ponoríte každý 1 – 2 týždne na 20 – 40 minút do vody. Z času na čas môžete pridať aj hnojivo. 
  2. Pravidelným rosením. 

Niektorým rastlinám nebude vyhovovať len rosenie alebo naopak len ponáranie do vody. Vždy záleží od konkrétneho typu rastliny. Moje odporúčanie je tieto dva spôsoby striedať. 

Pokiaľ sa jedná o Orchideu, kaktus alebo iný druh ako Tillandsiu, vhodné je aj klasické zalievanie z hornej alebo spodnej časti kvetináča.

Vzduch

Vzdušné rastliny obľubujú vlhký vzduch, preto sú vhodné aj do kúpeľne s dostatkom svetla. Naopak neznesú náhle zmeny teplôt, prievan alebo umiestnenie blízko k tepelnému zdroju. 

umiestnenie tilandsie

Hnojenie

Existujú 2 druhy hnojív:

  1. V spreji – toto hnojivo je špeciálne určené pre Tillandsie
  2. Kvapalné – Hnojivo sa pridáva do zálievky alebo pri Tillandsiach sa pridáva zopár kvapiek do nádoby s vodou, kde budete Tillandsiu ponátať. Použiť môžete hnojivo na Orchidey a Bromélie. 

Rozmnožovanie

Najjednoduchším spôsobom je oddelenie baby (malej) rastlinky od dospelej, materskej rastliny. Pri Tillandsiach opatrne, ostrým a čistým nožom jednotlivé rastliny oddeľte. Niekedy sa môže stať, že materská rastlina po oddelení dcérskej uhynie alebo naopak. Niektoré druhy je možné rozmnožovať aj odrezkami stoniek. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore