Ako namiešať správny substrát pre rastliny?

Správny substrát hrá dôležitú rolu pri starostlivosti o rastliny. Povedala by som, že tú najdôležitejšiu. Mnoho pestovateľov túto úlohu zanedbáva a tak sa stane, že sú rastliny zasadené v ťažkej, nepriepustnej zemine, tvrdej ako kameň. 

Ak chcete rastlinu zasadiť priamo do zeminy zo záhrady, môžete to skúsiť, no určite to neodporúčam. Šanca, že vám rastlina porastie tam síce je, no zároveň tam je šanca, že rastlina bude roky rovnaká, so zaseknutým rastom, hnedými špičkami listov alebo skončí v odpadkovom koši. Nesprávny substrát nedodá rastline tie živiny, ktoré k rastu potrebuje.

Najčastejšou chybou je ťažký substrát, bez nedostatku vzduchu, vody alebo naopak prebytku vody, ktorá sa drží v spodnej časti kvetináča namiesto toho, aby odtiekla a tým spôsobuje schnutie rastliny, schnutie listov a hnilobu koreňov

vzdušný substrát pre rastliny

Začnime ujasnením pojmov:

Hlina– hornina, prevažne tvorená prachovými časticami a ílovými materiálmi, dá sa vypáliť

Pôda– navrchnejšia časť zemskej kôry, útvar s vrstvami a horizontmi

Zemina– vrchná časť pôdy bez ďalších prísad, využívaná na pestovanie

Substrát– kombinácia zeminy, hliny a prídavných materiálov ako rašelina, perlit

Väčšina kupovaných substrátov v obchodoch obsahuje primiešané hnojivo, rašelinu, perlit či aktívny humus. Preto ide o substrát a nie o zeminu.

Môj najobľúbenejší substrát je od značky Agro. Nevýhoda pre niekoho môže byť, že obsahuje aktívny humus a pri nadmernom polievaní z neho vylievajú mušky.

Hneď na druhom mieste je substrát Profík, do ktorého je už v balení primiešaný perlit – čo je super. Osobne sa mi na ňom ale nepáči, že je priveľmi jemný, sypký a tak sa mi s ním ťažšie pracuje ako s Agro substrátom. 

Ideálny substrát pre rastliny

Kaktusy, Sukulenty 

Tu je potrebná drenáž pre dobrý odtok vody. Ak na spodok kvetináča nepoužívate drenáž, zabezpečte kaktusu alebo sukulentu dobre priepustný substrát. Ako základ môžete použiť substrát pre kaktusy a sukulenty s prímesou piesku, píniovej kôry (substrát pre orchideu), perlitu a keramzitu.

Orchidey

Orchidey nepotrebujú klasický substrát zložený zo zeminy, postačí im píniová kôra, ktorú kúpite v obchodoch ako substrát pre Orchidey. Pre lepšiu kvalitu môžete primiešať rašelinník, ktorý zabezpečí vyššiu vlhkosť. 

Aroidy

Najlepšia je pre nich dobre priepustný substrát a na spodok kvetináča drenáž (nie je nevyhnutnosť ak je substrát dobre namiešaný). Odporúčané je použiť substrát, ktorý môže byť univerzálny alebo na izbové rastliny s prímesou kôry a perlitu. Ak nepoužívate drenáž, je dobré do substrátu primiešať aj keramzit alebo kamienky. Pre skvalitnenie substrátu môže byť primiešaná aj rašelina. A taktiež rašelinník, ktorý sa používa na udržanie vlhkosti, keďže tú Aroidy milujú. 

Môj recept je takýto:

– cca 5l zeminy pre izbové rastliny

– substrát pre orchideu 2-3l

– perlit cca 0,5-1l

– keramzit cca 0,5-1l (nahradený môže byť kamienkami alebo rozbitou keramikou)

– rašelina cca 2-4l

– rašelinník cca 0,5-1l

🪄Nie všetky zložky je nutné použiť, napr. rašelinu s rašelinníkom môžete kľudne vypustiť a aj tak vám vznikne 100x lepší substrát, akoby ste použili len čisto substrát kúpený v obchode. Vlastne, akonáhle pridáte čo i len jednu zložku naviac, je to lepšie ako nič. 

Africké fialky

Fialky potrebujú priepustný substrát s dostatkom živín. Zabezpečíte ho zmiešaním substrátu na izbové rastliny + rašeliny + perlitu a troškou keramzitu. Primiešať môžete aj piesok, no nie je to nevyhnutnosť. 

Izbové rastliny

Toto je najuniverzálnejší substrát, ktorý môžete použiť na takmer všetky kvitnúce alebo nekvitnúce izbové rastliny. Stačí ak doň primiešate aspoň Perlit a Keramzit alebo píniovú kôru (substrát na Orchidey). Izbovky nie sú tak náročné ako napríklad Aroidy, nepotrebujú až tak priepustný substrát, no zároveň doň môžete primiešať všetky zložky ako do Aroid substrátu, určite tým rastline neublížite. Opäť tu platí pravidlo, že vždy je lepšie primiešať aspoň niečo, ako absolútne nič. 

Ak sa ti článok páči, nezabudni ma sledovať na Instagrame, kde nájdeš omnoho viac info. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *