Ako vypestovať zdravé Africké fialky

africké fialky

Africké fialky a starostlivosť o nich

Saintpaulia, Senpólia alebo Africká fialka je pomerne nenáročnou a častou izbovou rastlinou. Jej názov pochádza z mena baróna Waltera von Saint Paula, ktorý ju objavil na konci 19. storočia. I keď podľa názvu by ste si ju mohli pomýliť s Fialkou – Violou, v skutočnosti spolu nemajú nič spoločné. 

viola žltá

Fialky sú nízko rastúce rastliny. Typické sú ich chlpatými lístkami a takmer celoročným kvitnutím. Dostupné sú v množstve tvarov listov a farieb, od klasických jednofarebných až po rôzne panašované variácie. Kvety sa nachádzajú v rovnakej výške ako listy, no vďaka ich výraznosti ich rozhodne neprehliadnete. Pri dobrej starostlivosti sa Fialka rozrastá a množí sama novými odnožami.

africká fialka
Starostlivosť o Senpóliu

Africkým fialkám sa bude dariť v jasných, teplých a vlhkých podmienkach. Pozor je nutné dať najmä pri zalievaní, pretože ich listy nemajú radi kontakt s vodou a pri dlhodobom mokrení sčernejú.

Odumreté listy je potrebné ihneď odstrániť, aby v zemine nezačali hniť. 

Svetlo

Africkým fialkám sa bude dariť na jasnom svetle a teplom mieste. Dlhodobo by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Pokiaľ jej listy začnú byť svetlozelené, má svetla priveľa. Pokiaľ sa začnú stonky vyťahovať a ťahať do jedného smeru, svetla má nedostatok. 

Zálievka

Fialka má rada vlhkosť, no neznesie ak sú jej listy vystavené dlhšiemu kontaktu s vodou. Zvoľte radšej väčšiu misku pod kvetináč alebo ozdobný kvetináč a doprajte jej zálievku odspodu. Ak to možné nie je, uistite sa, že voda odtiekla a nedrží sa na povrchu substrátu. 

africká fialka_detail
Pôda
Teplota a vlhkosť 

Zvoľte teplé stanovisko, no s dostatočným pohybom vzduchu. V zime potrebuje dostatok svetla, ale vyhnite sa studenému vzduchu alebo kontaktu so zamrznutým oknom. Fialka znesie aj kuchynské prostredie, no napriek tomu, že má rada vlhkosť jej umiestnenie v kúpeľni nie je dobrý nápad. 

Rastlinu neodporúčam letniť, silné slnko alebo dážď by jej mohol poškodiť listy. 

Hnojenie

Zvoľte hnojivo na Africké fialky. Používať ho môžete počas vegetačného obdobia (cca marec – október), každých 14 – 30 dní. 

Rozmnožovanie

Fialku si viete jednoducho namnožiť odrezkom listu. Stačí ak ho odrežete čistým nožom a následne dáte zakoreniť do pohára s vodou. Približne po týždni uvidíte malé korienky. 

Druhý spôsob je oddelenie dcérskych odnoží od materských rastlín. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore