Oxalis, rastlina známa aj pod názvom Kyslička, je okrasná izbová rastlina s atraktívnymi listami pripomínajúcimi trojlístok. Oxalis je pomerne nenáročný na starostlivosť. Počas roka sa pestuje v interiéri, no počas leta ho je možné letniť v polotieni.
Svetlo
Oxalis potrebuje dostatok svetla, ale zároveň by sa nemala vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, pretože jeho krehké listy by silné slnko dokázalo rýchlo spáliť. Ideálne miesto pre Oxalis je priestor s jasným, no rozptýleným svetlom. Rastlina by mala byť umiestnená blízko okna, ktoré má orientáciu na východ alebo západ. Pri západnej strane opäť pozor na silné letné lúče.
Zálievka
Oxalis potrebuje pravidelnú zálievku, ale nesmie byť prelievaná. Rastlinu by ste mali zalievať, keď je jej pôda suchá na dotyk. To, ako zistiť kedy rastlinu opäť poliať sa dočítate TU. Dôležité je, aby rastlina nestála vo vode, respektíve nemala vodu vo vnútri nádoby, pretože by to mohlo viesť k hnilobe koreňov.
Pôda
Oxalis by sa mal pestovať v dobre priepustnej pôde. Ideálne je použiť substrát s rovnakým podielom rašeliny, vermikulitu alebo keramzitu a perlitu. Dôležité je aj zabezpečiť, aby nádoba na rastlinu mala dierky na odvod vody a zabránilo sa tak hromadeniu vody v pôde.
Vlhkosť
Oxalis potrebuje vlhkosť na svoj rast, ale zároveň by nemala byť v príliš vlhkom prostredí. Vlhkosť by mala byť udržiavaná v rozsahu 50-60%. V suchom prostredí by sa listy rastliny mohli vysušiť a v príliš vlhkom by mohlo dochádzať k hnilobe koreňov.
Hnojenie
Oxalis potrebuje pravidelné hnojenie, najlepšie každé 2-3 týždne počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene. Vybrať si môžete z tekutých hnojív, kryštalických, granulovaných, alebo paličkových, viac sa dočítate TU. Je dôležité nedávať príliš veľa hnojiva, aby nedošlo k popáleniu koreňov rastliny.
Rozmnožovanie
Rozmnožovanie rastliny Oxalis je možné niekoľkými spôsobmi.
Jedným z nich je množenie semien. Semená by sa mali zberať po dozretí kvetov a vysievať do pôdy, ktorá je pripravená pre rastlinu oxalis.
Ďalším spôsobom a tým jednoduchším je delením trsov s korienkami a hľuzami. Oxalis je možné rozdeliť na menšie trsy a tieto trsy zasadiť do pripravenej pôdy. Pri delení trsu by ste mali zabezpečiť, aby každý nový trs mal dostatok koreňov a listov na to, aby mohol rýchlo rásť.
Posledným spôsobom množenia je množenie cez stonkové odrezky. Odrežte zdravú a silnú stonku a nechajte ho pár dní zakoreniť vo vode. Potom zasaďte odrezok do mierne vlhkej pôdy a pravidelne ju roste alebo zalievajte. Po niekoľkých týždňoch začnú rásť nové výhonky.
Všetky tieto spôsoby množenia Oxalis sú veľmi jednoduché a účinné. Dôležité je zabezpečiť, aby boli nové rastliny umiestnené v podobných podmienkach ako materská rastlina a aby mali dostatok svetla, vlhkosti a výživy. Ak budete dodržiavať tieto zásady, môžete sa tešiť z krásnych a zdravých rastlín Oxalis v celom vašom domove.