Izbové rastliny pre začiatočníkov č. 2

Rastliny, ktoré nevyžadujú priveľa starostlivosti a zvládne ich aj úplný začiatočník

Na začiatok len zopakujem, že i keď ide o rastliny jednoduché na pestovanie, vždy treba poznať aké podmienky pre rast vyžadujú, pretože každá jedna rastlina má svoje špecifiká či už v umiestnení, zálievke alebo hnojení

Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)

Zelenec je známy aj ako Spider plant, pretože vzhľadom sa nápadne podobá na pavúka. Má dlhé, úzke listy a pri dobrých podmienkach dokáže zakvitnúť na bielo. Preferuje svetlé miesto bez priameho slnka alebo čiastočný tieň. Má rád vyššiu vlhkosť, preto ocení umiestnenie napríklad v kúpeľni s oknom. Na druhú stranu neznesie dlhodobo premokrený substrát. Zelenec je možné jednoducho množiť odnožamí, ktoré spustí zo svojich listov. 

zelenec_ chlorophytum orchidastrum, Chlorophytum comosum
Pachira Aquatica (Pachira Aquatica)

Pachira Aquatica, známa tiež ako Money Tree, je rastlina, ktorá je veľmi jednoduchá na pestovanie. Má atraktívne zelené listy a môže dorásť až do výšky jedného metra. Prežije aj na miestach s menším množstvom svetla a nevyžaduje pravidelnú zálievku. Ak sa vám podarí tejto rastline poskytnúť dostatok svetla a vody, odmení sa vám krásnymi kvetmi. Nájdete ju aj vo väčších obchodných reťazcoch ako Lidl či Kaufland. 

pachira
Dracena (Dracaena)

Dracena je ďalšou rastlinou, ktorá patrí medzi ideálne izbové rastliny pre začiatočníkov. Má veľa rôznych odrôd s rôznym sfarbením listov. Dracena má radšej umiestnenie na svetlom mieste, ale nie na priamom slnku. Čím bude jej stanovisko tienistejšie, tým viac sa jej rast pomalší. Majú radi vlhký vzduch i zeminu, no zároveň sú odolné voči suchu a prežijú aj dlhšie obdobie sucha.

dracena
Aglaonema (Aglaonema)

Aglaonema sa radí pod čínsky evergreen – stále zelenú izbovú rastlinu. Je to ideálna rastlina pre začiatočníkov, pretože je nenáročná, toleruje aj slabšie svetlo a znesie i keď na ňu z času na čas zabudnete. Existujú mnohé druhy od čisto zelených, cez biele, ružové, červené až po pestrofarebné. Pri umiestnení platí pravidlo, že čím farebnejšie alebo belšie listy Aglaonema má, tým svetlejšie stanovisko potrebuje, no nikdy nie priame slnko. Zeminu preferuje vlhkejšiu, no výborné znáša i presušenie pôdy. 

aglaonema
Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec je jedna z prvých rastlín, ktorá mi napadne ak sa ma niekto spýta na najmenej náročné rastliny. Je nenáročná, preferuje nepriame svetlo až polotieň. Zakvitne aj pri slabom svetle a to dokonca viac krát za rok. Jediné na čo pri nej nesmiete zabudnúť je pravidelná zálievka, pretože pri nedostatočnej vlhkosti sa preukáže vädnúcimi listami. Okrem toho je Lopatkovec skvelý čistič vzduchu. Okrem pravidelnej zálievky má rada rosenie a pravidelné sprchovanie. 

lopatkovec
Banánovník (Musa)

Musa, alebo banánovník je exotická rastlina, ktorá pochádza z tropických oblastí a pestuje sa pre svoje plody, ktoré všetci dobre poznáme. Banánovník je veľmi rýchlo rastúca rastlina a dokáže vyrásť až do výšky 3 – 4 metrov. Musa potrebuje veľa svetla, v lete zvládne letnenie aj na priamom slnku, no zároveň potrebuje veľké množstvo zálievky. Avšak neznesie dlhodobo premočenú zeminu. Pri vhodných podmienkach vám dokáže dať plody aj doma v obývačke. Pri materskej rastline zvyčajne vyrastajú dcérske odnože, ktoré je potrebné v určitom bode oddeliť, aby nebrala energiu materskej rastline. Je náchylná na rôznych škodcov, no najmä na Puklice, pretože jej listy sú sladké a šťavnaté. 

musa_bananovnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *