O pestovaní rastlín v interiéroch sa často hovorí ako o terapii. Aspoň z mojej skúsenosti, je kúpa rastliny väčšinou lacnejšia voľba, ako terapia. Tiež je to jedna z možností, ako pridať do interiéru živé farby a celkovo ho oživiť.
Napriek tomu sa niekedy stretávame s problémami, ktoré môžu ovplyvniť rast a prosperitu našich izbových rastlín.
V tomto článku sa pozrieme na niekoľko bežných dôvodov, prečo sa rastlinám nedarí a ako môžeme tieto problémy riešiť.
Výber nesprávnej rastliny
Často sa stretávam s tým, že ľudia opakovane nakupujú rastliny len preto, že sa im páčia. Ono je to na jednu stranu pekné, že sa z toho tešíte, no na druhú stranu sú to vyhodené peniaze. Tento problém vám vyriešiť nepomôžem.
Ja osobne nie som ani nadšenec do rezaných kvetov, ale omnoho radšej mám ak sa z rastlín môžem tešiť dlhodobo a nielen týždeň na stole. Príde mi to podobné, akoby som v obchode kúpila zeleninu a po týždni ju vyhodila, pretože som ju dobre neuskladnila a ona začala vädnúť. Samozrejme, pri správnej starostlivosti dokážu aj rezané kvety vydržať dlhšie ako týždeň, tak isto ako aj tá zelenina u nás doma, i keď už nebude úplne čerstvá. Tým nechcem nikoho odhovárať, každý máme iný vkus a ak sa to niekomu páči, môže tak fungovať. Len poukazujem na opačnú, racionálnu stránku veci.
V tomto ohľade pre vás môžem spraviť len to, že pri správnej starostlivosti (stanovisko, zálievka, substrát, kvetináč…) u vás prežije každá rastlina. Tak sa posnažte. 🙂
Hustá pôda bez vzduchu
Jedným z najčastejších problémov môže byť príliš hustá pôda, ktorá bráni koreňom v prístupe k vzduchu. V takom prípade je potrebné premýšľať o presadení rastliny do nového, prievzdušnejšieho substrátu, ktorý umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu. Viac sa dočítate v článku Ako namiešať správny substrát pre rastliny?
Prelievanie rastliny
Nesprávna zálievka a prelievanie môže viesť k zadržiavaniu vlhkosti v kvetináči a následnému poškodeniu koreňového systému. Je dôležité udržiavať vyvážený pomer medzi zalievaním a odvodnením, aby ste zabránili možným problémom so zadržiavaním vody v kvetináči. Pomôže tomu správny substrát a úprava zálievky podľa ročného obdobia, čo znamená, že v lete zalievate častejšie a v zime zasa menej často.
Presychanie substrátu
Presychanie je taktiež problém nesprávnej zálievky. Nadmerné vysychanie pôdy môže spôsobiť vädnutie listov a tiež to, že pri opätovnej zálievke rastlina nebude schopná absorbovať dostatočné množstvo vody. Voda sa bude držať pri koreňoch, no a to povedie k ich postupnému hnitiu.
Je dôležité pravidelne sledovať vlhkosť pôdy a prispôsobiť zalievanie podľa potrieb rastliny a ako som už spomenula vyššie, podľa ročného obdobia.
Zlé stanovisko
Rastliny majú radi správne svetelné podmienky a môžu trpieť, ak sú vystavené silnému, priamemu slnečnému žiareniu alebo naopak, ak majú nedostatok svetla. Skontrolujte potreby konkrétnej rastliny a umiestnite ju na správne miesto, aby ste jej poskytli dostatok svetla, ale zároveň aby nebola vystavená škodlivému prehriatiu, spáleniu alebo nedostatku slnka.
Napríklad Strelície, Alocasie, Anthuria alebo Hoye majú radi slnečné miesta (nie celodenné priame slnko), Monstera, Philodendrony, Maranty, Potosy alebo Syngónia preferujú polotieň, no a Zamiokulkas, Dracény a Dieffenbachie zvládnu aj tienistejšie miesta.
No pri rastlinách nikdy neplatí, že “co je psáno to je dáno”. Čím dáte rastline svetlejšie miesto, tým budú krajšie vyfarbené a tým porastú rýchlejšie. Samozrejme v kombinácii s dobrou zálievkou, hnojivom atď. No čo sa snažím povedať je, že každá rastlina je individuálna. Môžete mať doma 2 identické Monstery a jednej sa bude viac dariť na svetlejšom mieste a druhej v polotieni. Zároveň platí, že panašovené rastliny potrebujú viac svetla.
O stanovisku sa viac dočítate v tomto článku.
Veľký alebo malý kvetináč
Veľkosť kvetináča môže ovplyvniť rast rastliny. Príliš veľký kvetináč môže spôsobiť, že rastlina investuje príliš veľa energie do rozrastania koreňového systému a nie do nadzemnej časti. Alebo sa môže ľahko stať, že rastlinu prelejete a voda sa bude držať pri koreňoch, čo povedie k ich poškodeniu. Naopak, príliš malý kvetináč môže obmedziť rast koreňov a spomaľovať rast celej rastliny. Vyberte vhodný veľkostný kvetináč pre konkrétnu rastlinu, aby sa dosiahla optimálna rovnováha.
Moja rada je, že vždy presádzajte len do o pár cm väčšieho kvetináča, ako bol pôvodný. Ak neviete, či už je čas presadiť alebo nie, skontrolujte korene od spodu kvetináča – ak už kvetináč korene prerastajú, je to indikátor malého kvetináča. Niekedy sa však stáva, že sa korene len ťahajú za vodou na dno, vtedy stačí rastlinu nasadiť k kvetináči troška nižšie, alebo len inak preuložiť korene.
Ak si nie ste istí, proste rastlinu z kvetináča vyberte a skontrolujte. 🙂
Viac o tejto téme som sa rozpísala v článku, Výber vhodného kvetináča.
Tesný okrasný kvetináč a žiaden priestor na odparovanie
Vonkajší, okrasný kvetináč by mal byť vždy väčší ako vnútorný, aspoň o pol centimetra. Je to z toho dôvodu, aby sa mala voda kadiaľ odparovať a nedržala sa na dne kvetináča.
Sadenie do okrasného kvetináča
Nikdy neodporúčam sadenie rastliny rovno do okrasného kvetináča, t.j. do kvetináča bez drenážnych otvorov na odtok vody. Korene v kvetináči by nemali sedieť vo vode, no ak nebude mať voda kadiaľ odtiecť tak sa to ľahko môže stať.
Ak nemáte dostatok skúseností alebo času na rastliny, nasaďte ich radšej do kvetináča s podmiskou. Vyhnete sa tak nejednému problému, pri pestovaní a ušetríte aj svoj čas i peniaze za vyhadzovanie zhnitých rastlín. 🙂
Výnimkou sú rastlinné teráriá, pri ktorých odtok nepotrebujete, no musíte strážiť zálievku a terárium pravidelne vetrať. Druhou výnimkou sú sukulenty, ktoré nepotrebujú zálievku tak často a teda je menšia pravdepodobnosť, že rastlinu prelejete.
Sieťka na koreňoch
Niektorí ste sa možno stretli už s tým, že pri presádzaní ste natrafili na sieťku okolo koreňov. Táto sieťka slúži na to, aby mali predajcovia kontrolu nad tým, ako sa rozrastajú korene. Plus aj na to, aby rastlina nedávala energiu do rozrastajúcich sa koreňov, ale aby rýchlejšie pustila nové listy. Sieťku je však dobré časom odstrániť, aby korene zbytočne „nedusila“. Preto vždy, keď si domov prinesiem novú rastlinu ju po nejakom čase (2-4 týždne) presádzam do čerstvého substrátu a zároveň kontrolujem, či sa tam nenachádza aj takáto sieťka.
Škodce
Na toto je dobrá len preventívna kontrola rastlín, či po sebe nemá malé chrobáčiky alebo na listoch nemá vyhryzené časti. Indentifikácii škodcov na rastlinách som venovala celý článok Najčastejší škodcovia na izbových rastlinách. No pozor, nie všetko, čo sa v kvetináči hýbe sú vždy škodcovia, môže ísť napríklad o neškodné mnohonožky alebo chvostoskoky.