Presádzanie rastlín

presádzanie rastlín, kedy presadzat ako presadzat

Presádzanie rastlín sa odporúča od marca do septembra. Mimo tohto obdobia majú rastliny vegetačný kľud a z presadenia by mohli dostať šok, čím by ste spôsobili spomalenie rastu. Navyše pokiaľ skladujete substrát vonku tak bude pravdepodobne stuhnutý a rastlinám by omrzli korene. Pre rastliny je teda presádzanie v období od októbra do februára neprirodzené a stresujúce. 

Ak však máte substrát umiestnený vo vnútri a rastliny sú napríklad napadnuté škodcom alebo im z kvetináča pretŕčajú korene a začali im žltnúť listy (či majú iný život ohrozujúci problém), presaďte ich. Niekedy ako dočasné riešenie postačí vymeniť vrchnú vrstvu substrátu. 

Kedy rastlinu presadiť?

  1. Ak má premočený substrát alebo ak kvetináč nemá odtok ani drenážnu vrstvu.
  2. Ak korene prerastajú kvetináč a rastlina sa v ňom tlačí (niekedy netreba meniť kvetináč, stačí len preusporiadať korene a vymeniť substrát)
  3. Ak korene obopínajú vnútorné boky kvetináča a už viac nemajú kám rásť
  4. Ak substrát už neprilieha ku kvetináču (substrát môže byť starý, bez živín a prekyprenia)
  5. Ak sa rastline zastavil rast, žltnú alebo vädnú listy
  6. Ak má škodcu (nie je to vždy potrebné)
  7. Ak nebola už zopár rokov presadená

Sanseviera a Zamiokulkas sa v kvetináči radi tlačia, netreba ich preto každoročne presádzať. 

Do čoho presadiť?

Nový črepník zvoľte o 10 – 20 mm väčší ako starý.

Rastlina dáva najskôr energiu do koreňov a pri príliš veľkom črepníku sa môže stať, že sa vysilí a uhynie. 

Substrát by pri presádzaní mal byť vlhký. Pokiaľ nie je stačí ho na záver mierne poliať, čím si rastlina v kvetináči lepšie “sadne”. Zmiznú tak vzduchové bubliny a korene priľnú k substrátu. 

Rastliny rôznych (alebo aj rovnakých) druhov môžete posadiť k sebe do jedného kvetináča. Stačí aby mali rovnaké nároky na svetlo, vlhko, teplo…

Ako presádzať?

Väčšinu rastlín stačí presadiť každé 2-3 roky, niektoré rýchlejšie rastúce ako Monstera alebo Syngonium každý rok. Naopak sukulenty a kaktusy vydržia v rovnakom substráte omnoho dlhšie. 

Po kúpe novej rastliny odporúčam s presadením počkať 1 – 2 týždne, kým sa rastlina u vás aklimatizuje. Druhý dôvod je ten, že z obchodu si môžete spolu s rastlinou priniesť škodce. Pokiaľ rastlinu presadíte ihneť, škodca sa vám dostane aj do nového substrátu. 

V prípade ak má rastlina kvalitný substrát a dostatočne veľký kvetináč presádzať nemusíte. Kvalitný substrát majú zväčša len tie rastliny, ktoré sú kupované priamo od pestovateľov alebo v špecializovaných obchodoch s rastlinami. V obchodných reťazcoch sú rastliny väčšinou zasadené v substráte určený na prevoz, teda neobsahuje dostatok živín na ďalšie pestovanie a často je rastlinu nutné presadiť aj kvôli prerastaniu koreňov z kvetináča. 

prerastene korene z kvetinaca

Po vybratí rastliny z kvetináča uvoľnite korene. Nikdy neumývajte korene rastliny od substrátu úplne, nie je to potrebné (pokiaľ napr. nemá škodcu). Rastlina tak bude mať po presadení menší šok.

Na dno kvetináča môžete dať drenážnu vrstvu. Drenážna vrstva pomáha rastline a substrátu s odtokom vody. Voda, ktorou rastlinu polejete odtečie na spodok kvetináča, kde sa môže držať pri koreňoch. No ak na dno kvetináča použijete drenáž voda ktorá tam stečie nebude v kontakte s koreňmi. Použiť môžete keramzit, kamienky alebo kúsky keramiky (napr. z rozbitého taniera).

Pozor na stonky a vzdušné korene – nemali by ostať zasypané zeminou.

Po presadení rastlinu nehnojte apsoň zopár týždňov. Kupovaný substrát bežne obsahuje hnojivo na prvých 6 týždňov. Viac sa dočítate na obale.

Ak dáte na vrch substrátu rašelinník, rastlina si bude dlhšie držať vlhkosť – aplikujte to len pri rastlinách, ktoré majú vyššiu vlhkosť radi, napr. tropické rastliny ako Anthurium, Alocasia, Philodendron…

Rastlina je v kvetináči zaseknutá

Pred presádzaním rastlinu nikdy nepolievajte, aby jej vybratie z kvetináča bolo jednoduchšie. Ak sa rastlina v plastovom kvetináči zasekne, môžete ho rozstrihnúť alebo z bokov pomačkať a rastlina sama vypadne.

Ak sa rastlina zasekla v terakotovom alebo inom pevnom kvetináči, položte ruku na zeminu tak, aby ste mali stonky rastliny medzi prstami. Kvetináč prevráťte a jemne s ním poklopte o hranu stola.

stonka

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top